Wypalenie zawodowe

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pracujących w szeroko rozumianym obszarze pomagania (służba zdrowia, szkolnictwo, służby ratunkowe, sądownictwo), które:

• Czują się coraz bardziej emocjonalnie wyczerpane wykonywaną pracą

• Zauważają u siebie znaczący spadek zaangażowania w pracę

• Mają poczucie rosnącego zobojętnienia wobec osób korzystających z ich pomocy

• Towarzyszy im poczucie braku osiągnięć i spadku osobistych kompetencji zawodowych

oraz dla osób, które:

• Są na początku swojej drogi zawodowej i chcą wiedzieć jak uchronić się przed wypaleniem zawodowym bez utraty początkowego zaangażowania w wybraną dziedzinę

Syndrom wypalenia zawodowego dotyczy osób wykonujących pracę, której istotą jest bliska, pełna zaangażowania interakcja z innymi ludźmi. Może więc być udziałem lekarzy, pielęgniarek, psychologów, nauczycieli, pracowników socjalnych, pedagogów, policjantów, kuratorów sądowych, ratowników, duszpasterzy itp. Negatywne skutki tego zjawiska są odczuwane przez doświadczającą wypalenia osobę oraz przez odbiorców usługi społecznej przez nią świadczonej.

Wypalanie się jest procesem, postępuje stopniowo. Osoba, której on dotyczy może nie być tego świadoma nawet przez dłuższy czas, co opóźnia reakcje zapobiegawcze. Lekceważenie pierwszych symptomów może prowadzić do znaczącego obniżenia poczucia własnej kompetencji zawodowej i zadowolenia z pracy, w skrajnych przypadkach prowadzącego do rezygnacji z zawodu. Ponadto obniża się jakość dostarczanych usług, czy udzielanej pomocy. Niekorzystne zmiany dotyczą zarówno poziomu merytorycznego wykonywanych obowiązków, jak i sposobu traktowania tych, którzy po pomoc przychodzą.

Należy zaznaczyć, że wypalenie zawodowe to nie to samo, co przeciążenie pracą, czy stres zawodowy. Nie wszystkie osoby, pracujące nawet w dużym stresie, doświadczają syndromu wypalenia. Badania nad tym zjawiskiem pozwoliły wyodrębnić szereg czynników wpływających na jego występowanie. Są to zarówno uwarunkowania środowiska pracy, jak i osobowościowe cechy danego człowieka. Na wiele z nich, zwłaszcza dotyczących osobistych właściwości, można i warto mieć wpływ.

Szkolenie pt. Wypalenie zawodowe – jak rozpoznać? Jak przeciwdziałać? może pomóc uczestnikom w rozpoznaniu u siebie oznak wypalenia zawodowego i/lub własnej podatności na wypalenie. Warsztatowa forma zajęć pozwoli też wypracować najlepsze dla siebie sposoby zapobiegania lub poradzenia sobie z już istniejącymi symptomami.

Rezultaty:

Po szkoleniu uczestnicy będą:

• Potrafili rozpoznać u siebie objawy wypalenia i/lub osobiste właściwości sprzyjające i zapobiegające wypaleniu

• Dysponowali osobistą strategią radzenia sobie z czynnikami ryzyka

• Lepiej potrafili wykorzystywać swoje mocne strony

• Lepiej chronili swoją prywatność bez utraty zaangażowania w pracę zawodową

To w efekcie może umocnić poczucie własnego profesjonalizmu i przyczynić się do większej satysfakcji z pracy.

Informacje ogólne:

Godziny:

Piątek        15:00 – 19:00

Sobota         9:00 – 17:00

W trakcie szkolenia przewidziane są  przerwy na kawę i małe co nieco do kawy oraz godzinna przerwa na posiłek w sobotę.

Zapisy:

Tel. +48 503 064 008