Psychoterapia indywidualna:

• Krótkoterminowa

Psychoterapia krótkoterminowa obejmuje ustaloną podczas wstępnych konsultacji  liczbę spotkań, ma więc określony termin zakończenia. Zazwyczaj trwa 3 – 4 miesiące.

Pomocna jest osobom, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i nie mogą sobie z nią poradzić.

Praca terapeutyczna skoncentrowana jest wokół wybranego obszaru problemowego. Spotkania trwają 50 minut i odbywają się raz w tygodniu w stałym terminie (ten sam dzień i godzina).

•  Długoterminowa

Psychoterapia długoterminowa nie ma z góry ustalonego terminu zakończenia. Jest długotrwałym procesem, który kończy się, gdy obie osoby uznają, że osiągnięte zostały wspólnie ustalane cele pracy terapeutycznej.

Praca ta dotyczy zwykle wielu obszarów życia osoby i służyć ma głębszemu zrozumieniu siebie i dynamiki swojego świata wewnętrznego - emocji, myśli, wyborów życiowych, reakcji, sposobów funkcjonowania w relacjach z innymi.

Rozpoczęcie terapii poprzedzają spotkania konsultacyjne, najczęściej dwa lub trzy. Konsultacje kończy ustalenie obszaru i zasad współpracy (kontrakt terapeutyczny).

Spotkania trwają 50 minut i odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu w stałym terminie (dzień/dni i godzina).